Poznaj naszą historię


 Historia młyna w Przyrownicy sięga roku 1930 , kiedy to Leon i Janina Grobelni kupili od państwa Feliksa i Genowefy Błażyńskich ruiny spalonego młyna wraz z gospodarstwem. Jeszcze tego samego roku na rzece Pisi powstał nowy, drewniany młyn poruszany za pomocą turbiny wodnej. Młyn przemielał zboże ludziom z okolicznych wiosek i zaczął być znany jako Młyn w Przyrownicy. W roku 1940 państwo Grobelni zostali pozbawieni własności i wysiedleni do Złoczewa. Po zakończeniu wojny Grobelni powrócili do Przyrownicy i kontynuowali prowadzenie młyna . Do chwili zelektryfikowania wsi Przyrownica tj. 1957 roku młyn pracował na wodę. Po śmierci Leona Grobelnego (1959 r.) młyn prowadzi żona Janina z córką Marią i zięciem Kazimierzem Grobelnym.

  W 1962 roku młyn oraz gospodarstwo przejęła druga córka Irmina, która wraz z mężem Kazimierzem Chudzia kontynuuje pracę w branży młynarskiej. Od tego czasu młyn sukcesywnie zostaje powiększany oraz modernizowany. W 1995 roku zostaje utworzona spółka rodzinna, w skład której wchodzi ojciec Kazimierz, syn Jacek oraz córka Anna. Wszyscy członkowie spółki oraz ich współmałżonkowie pracują we wspólnie prowadzonym przedsiębiorstwie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów rodzina połączyła siły i środki i w roku 1996 podejmuje decyzję o budowie nowoczesnego młyna pszennego o wysokiej mocy przerobowej. W 2002 roku zostaje rozbudowany i zmodernizowany młyn żytni.

  Młyn w Przyrownicy słynie od lat międzywojennych z wysokiej jakości przetworów zbożowych. Młynarstwo stanowi rodzinną tradycję, a tajniki tego zawodu przekazywane są z pokolenia na pokolenie.